Günümüz en yaygın kullanılan teknoloji aracı hiç kuşkusuz akıllı telefonlardır. Akıllı telefonlar da o kadar çok marka ve model vardır ki alırken neyi alacağınızı şaşırırsınız. Peki sizin tercih ettiğiniz telefon ne kadar sıklıkla satılmış biliyor musunuz? İşte size en çok satan akıllı telefon listesi.

2016’nın ikinci çeyrek dönemine ait akıllı telefon satış rakamları açıklandı. Gartner tarafından duyurulan raporda hem işletim sistemi hem de üretici bazında satış rakamları yayımlandı.

Gartner raporuna göre toplamda 344 milyon akıllı telefonun satıldığı üç aylık zaman diliminde Android tabanlı akıllı telefonlar pazarın büyük bölümünü oluşturmakta.

Android hızlı yükselişi devam ediyor

Rapor dömeniminde yani Nisan-Haziran döneminde toplam 296.9 milyon Android telefon satışı gerçekleşti. Android’in ikinci çeyrek sonunda pazardaki kullanım oranı artmaya devam ediyor. Androidin bu yükselişi ile pazarının büyük bölümünü domine ettiğini söyleyebiliriz. Android’in pazar payı %86.2 olarak açıklandı. Geçen yıl bu oran %82.2 seviyesindeydi.

iPhone satışları tarihinde ilk defa düşüş yaşıyor

bu yıl akıllı telefon satışlarında bir deilk yaşandı iphone satışları tarihinde ilk kez düşüş yaşadı. Apple yılın ikinci çeyreğinde 44.3 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Şirketin pazar payı bir yılda %14.6’dan %12.9’a düştüğü belirtildi.

Windows Phone ve BlackBerry de düşüşte

Windows Phone cephesinde ciddi bir düşüş yaşanmakta. Geçen yıl aynı çeyrek dilimde 8.1 milyon Windows Phone tabanlı telefon satılırken, bu rakam 2016 ikinci çeyrek dönemde 1.9 milyona gerilediği belirtildi. İşletim sisteminin pazar payı bu süreçte %0.6 olarak açıklandı. Gartner raporuna göre geçen yıl BlackBerry OS tabanlı 1.1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşmişti. 2016’da ise sadece 400 bin gibi çok az adet BlackBerry akıllı telefon satıldı.

Samsung hala bir numara

Akıllı telefon satışlarının dünya lideri, Samsung bir çeyreği daha lider üretici olarak tamamladı. Teknoloji devi, geride bıraktığımız çeyrekte 76.7 milyon Galaxy akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı döneme göre akıllı telefon satışlarını yükselten Samsung, pazar payını da %22.3 seviyesine yükseltti.

İlk beşte üç Çinli 

Huawei geçtiğimiz çeyrek itibariyle dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi oldu. Çinli teknoloji devi 30.6 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Huawei, Samsung ve Iphone’den sonra 3. oldu. Huawei’in pazar payı %8.9 seviyesine yükseldi.

Listenin dördüncü sırasında 18.4 milyon akıllı telefon satan Oppo, beş numarasında ise 15.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Xiaomi yer alıyor.

CEVAP VER