Cep telefonları yani akıllı telefonlar bizim için maddi ve manevi olarak çok değerli. İyi bir telefonun 3.000 – 3.500 TL aralığında olduğunu düşünürsek ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlarız.

Peki Telefonumuz ıslandığında ilk iş ne yapmalıyız?

Saç kurutma makinesiyle telefonu kurutmaya çalışmak en büyük yanlışlardan bir tanesidir. saç kurutma makinesi hemen kurutamadığı gibi içeride ki sıvıyı dahada yayarak telefonun daha hızlı bozulmasını sağlayacaktır. yine doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de elektrik süpürgesiyle sıvıyı tamamen çekebileceğimiz düşüncesidir. Bu da bir kurtarma yöntemi olarak kullanılamayacağından bu yöntemle zaman kaybetmemenizi tavsiye ederiz.

Telefonunuz ıslandığında, su geçirdiğinde yapacağımız ilk iş, pamuk, pirinç, silika jel, vakum poşeti ve temiz bir havlu temin etmek olmalıdır. Bu araçlara temin ettiğinizde telefonu yüksek bir oranda kurtarma şansımız olacaktır.

Telefonu hemen kapatın

öncelikle yapmamız gereken iş telefonun içindeki sıvı yayılmadan telefonu kapatmak olmalıdır.

Havlu ile kurulayın

Telefonu sudan çıkarınca temiz pamuklu bir havluyla nazikçe kurulayın. Özellikle dokunmatik telefonlarda telefona zarar vermeden yumuşakça kurulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde telefon dokunmatiğine zarar verebilirsiniz.

Telefonu parçalarına ayırın

Biraz önce kullandığınız havlu üzerinde, telefonun batarya, hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi ayrılabilecek tüm parçalarını çıkarın. Sıvıların birbirine temasını engelleyin.

Pamuk veya kulak temizleme çubuğu ile detay kurulama yapın

Havlu küçük ve girintili yerlerdeki suyu tamamen çekemeyeceğinden pamuk veya kulak temizleme çubuğu yardımı ile telefonun ince ayrıntılarına girip tüm parçalara temas eden sıvıyı çekip kurulama işlemeni tamamlayın.

Telefonu Slika Jel içine Gömün

Slika jel ayakkabı ve çantaların içerisinden çıkan nem ve küfü önleyen iri kum tanecikleridir. Kurulama işlemi biten telefonu bu jel içerisine yatırırsanız içindeki tüm nemi kısa bir süre içerisinde bu kum taneciklerine aktarmış olacaksınız. telefon kurutma-silika-jel-kurutma-yöntemi

Jel yoksa pirinç kullanabilirsiniz

Slika Jel’i arayacak vakti olmayanlar için ikinci doğal çözüm pirinç olacaktır. Resteurantlarda tuzlukların içine neden pirinç koyulduğunu şimdi daha iyi anlayacaksınız. Telefonu pirinç içerisine koyarsanız, pirinç tanecikleri içerisindeki suyu emecektir. Pirinç yöntemi konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise telefonun pirinç içerisinde gömülü iken hava almaması gerektiğidir. Havayı önlemek için vakumlu poşet ideal bir tercih olduğu gibi, yiyecek saklama kabı da kullanılabilir. buarada en önemli nokta telefon pirinç içerisindeyken havayla temas etmemelidir. Islanan telefon 24-48 saat arası bu şekilde hiç dokunmadan bekletmeniz gerekir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra telefonu hemen açmayın. Şarj cihazına bağlayın ve bataryanın%100 olmasını bekleyin.

Bu işlemlerin hepsini sırasıyla yerine getirdiğinizde Akıllı telefonunuz yüksek oranda kurtulacaktır. Yoksa bir yerlere yeni bir telefon sıkışmış olabilir. 🙂

 

 

CEVAP VER