2016 ilk 6 ay dijital medya yatırımları açıklandı mı? Medya Yatırımları Artıyor mu? Dijital Yine Büyüdü mü? Gazete ve Dergi Yatırımlarında Düşüş Oldu mu? Print öldü mü? Televizyon hala erişim ve reklam yatırımlarının lideri mi? Radyo yatırım almaya devam ediyor mu? Açık hava olduğu yerde sayıyor mu?

Bu soruları daha da artırmak milyonlarca çoğaltmak mümkün? Şimdi hepsine sırayla cevap verelim.

2016 ilk 6 ay dijital medya yatırımları açıklandı mı? Tabi ki kocaman bir HAYIR! Peki, neden açıklanmıyor. Dijital medya satışlarının en büyük avantajı diğer mecralara göre ölçümlenebilir olması değil miydi? Peki, ölçümlenebilir olan Dijital taraf neden açıklanamıyor. Bunu açıklayacak IAB Türkiye’nin sektöre yatırımları bu ayda açıklayacağım diye duyurması gerekmiyor mu? Tabi ki gerekiyor ama iab Türkiye, ölçümleme üzerine açıklama yapmıyor. Çünkü doğru düzgün ölçümleme yapılmıyor. IAB Türkiye’nin nasıl ölçümleme yaptığını biz açıklayalım. Tüm ajanslara tablolar gönderilir ve ajans yetkililerinden bu tablonun doldurulması istenir. Hem de tahmini yüzdelik veriler üzerinden bu tablonun doldurulması istenir yani her şey tahmini. Oran yüzdelik, rakamları dolduranlar kendi ajansına göre doldurmuş, ondan sonra iab Türkiye kendine göre yorumlamış sonuç DİJİTAL ÖLÇÜMLENEBİLİR BİR MECRA. Gerçekten içler acısı bir durum. Bu kadar server varken Gemius gibi bir alt yapı varken dijital yatırımların bu şekilde tahmini veriler üzerinden açıklanması rezillikten başka bir şey değil. İab  Türkiye bu işi dışardan bir firmaya verse sonuçların çok daha net doğru değerler üzerine ve zamanında geleceğini tahmin ediyoruz.

Medya Yatırımları Artıyor!

Son yıllarda pazarlama ve medya planlama sektöründe en çok konuşulan konudur. Reklam pastası büyüyor.

2016 medya yatırımları- tv-digital-dijital-radyo-açık hava-gazete-dergi

Nasıl büyük bir yalandır bu?

Aslında reklam pastası olduğu yerde sayıyor. Sadece pasta içinde dengeler değişiyor.

Yazılı gazete, dergi, radyo, kan kaybediyor, bu kayıplardan dijital yararlanıyor fırsatları değerlendiriyor. Son beş yıldır en çok konuşulan söylentide dijital ’in büyüdüğüdür. Evet, büyüyor ama reklam sektöründe diğer mecralar küçüldüğü için bir büyüme gerçekleşiyor.  Bu durumda reklam sektöründe bir büyüme yok. Sadece mecralar içerisinde dengelerin değiştiği bir durum söz konusu.

Sektöre yeni reklam veren girmediği sürece sektör mecraları en fazla kendi arasında çekişir. Büyüme falan gerçekleşmez.

Dijital Yine Büyüdü mü?

sosyal_medya_dijital-digital-facebook-twitter-medya yatrımalrı

Tabi ki büyümüştür markalardan dijitalde yer almayan kalmadı. Daha ucuz ve daha küçük bütçeler ile kampanyalar yapılabildiği için butik ve Anadolu kaplanları bu alanda boy gösterebiliyorlar. Dijital bu anlamda daha çok oyuncu ile yatırım toplayabiliyor. Tv ve gazete bütçelerin yüksek olması müşterileri biraz daha dijitale yaklaştırıyor.

sosyal medya-duyuru-dijital-digital-2016 medya yatırımları-2016 ilk 6 aydijital medta yatırımları

Gazete ve Dergi Yatırımlarında Düşüş Oldu mu? Print öldü mü?

Basılı yayınların baskı ve kâğıt maliyetinin yüksekliğinden dolayı zor günler geçiyor. Bir iki büyük gazete dışında bu alanda kar eden mecra yok hepsi zarar ediyor. Zarar ettikleri içinde reklam maliyetlerini artırıyorlar. Bizim tahminimiz bu senede bu mecraların düşüş göstereceği yönündedir.

Televizyon hala erişim ve reklam yatırımlarının lideri mi?

televizyon-tv-görsel basın-2016 medya yatırımları-2016 ilk 6 ay medya yatırımları

Evet, Televizyon erişim ve reklam yatırımlarının lideridir. Ülkemizde en fazla ve en ucuz erişime (birim maliyet olarak) sahiptir. Reklam yatırımlarında birincidir. Küçük de olsa tahminimiz büyüyeceği yönündedir.

Radyo yatırım almaya devam ediyor mu? Açık hava olduğu yerde sayıyor mu?

radio

Radyoda ve açık hava çizgilerini koruyacaktır az da olsa açık hava mecrasında bir büyüme bekliyoruz.

CEVAP VER